همانطور که از چندی قبل هم شایع شده بود، شرکت مایکروسافت قصد ندارد تا توسعه نرم‌افزار اینفوپث خود را، که برای طراحی فرم‌های الکترونیک کاربرد دارد، ادامه دهد.

آن شرکت این خبر را به طور رسمی در مطلبی راجع به «آینده فرم‌های الکترونیک» که به تاریخ 11 بهمن 1392 در سایت Office Blogs قرار داد تأیید کرد:

“با هدف افزایش اثربخشی سرمایه‌گذاری و برای عرضه فرم‏هایی که یکپارچگی بیشتری را با مجموعه آفیس به کاربران می‏دهند، ما در حال کنار گذاشتن نرم‌افزار InfoPath و سرمایه‌گذاری روی یک فناوری فرم جدید بر روی بستر شیرپوینت، اکسس و ورد هستیم. این بدان معناست که InfoPath نسخه 2013 آخرین نسخه کلاینتی این نرم‌افزار و InfoPath Form Services مربوط به شیرپوینت سرور 2013، آخرین نسخه از InfoPath Form Services خواهد بود. با این حال نسخه تکنولوژی InfoPath موجود در آفیس 365 کماکان به کار خود ادامه داده و تا اطلاع ثانوی عملیاتی خواهد بود.”

با اینکه مایکروسافت پشتیبانی از این دو محصول را تا بهار 1402 (تقریباً 9 سال دیگر!) ادامه خواهد داد، با این حال این شرکت در حال کار بر روی «راهنمای انتقال» روی نسل جدید تکنولوژی فرم‌هایش است. در ادامه این مطلب آورده شده است که مایکروسافت اطلاعات بیشتری را در سال جاری در این خصوص منتشر خواهد کرد و به احتمال فراوان یک نمایش خصوصی را از آنچه در حال ساخت است، در کنفرانس شیرپوینت 2014 (در ماه آینده) ترتیب خواهد داد.

نرم‌افزار اینفوپث برای اولین بار در مجموعه آفیس 2003 منتشر شده بود.

منبع خبر: اینجا

دیدگاه پرومنتک

به حق باید اعتراف کرد که اینفوپث، یک نرم‌افزار قدرتمند در طراحی فرم‌هایی است که کاربران غیرحرفه‌ای و نامسلط به کدنویسی با آن قادر به خلق فرم‌های پیچیده و ارزش آفرین در مدت زمانی کوتاه بوده‌اند. با این حال در اکثر سازمان‎‌هایی که مشتری شیرپوینت هستند، تیم توسعه و پیاده‌سازی در نهایت و به علل گوناگون، مجبور به استفاده از راهکارهایی نیازمند به کدنویسی در ساخت فرم‌ها می‌شوند.

بنابراین می‌توان گفت که اینفوپث برای شروعی سریع و چشمگیر در پیاده‌سازی راهکارهای شیرپوینتی، ابزار بسیار مناسبی است ولی راهکار نهایی نبوده و نیست. بازنشستگی این نرم‌افزار با اینکه می‌تواند منجر به تحولی در مقوله طراحی و اجرای فرم‌های شیرپوینتی شود، به هیچ وجه نگران کننده و مخاطره‌آمیز نیست. همچنین یک یادآوری مجدد برای فعالان این بازار است مبنی بر اینکه در این عرصه «یادگیری هرگز متوقف نخواهد شد!».